IRGS14C40LPBF
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
IRGS14C40LPBF
Test Condition : -
Product Category : IGBT Modules
Current - Collector Pulsed (Icm) : -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 430V
Switching Energy : -
Mounting Type : Surface Mount
Manufacturer : Infineon Technologies
Minimum Quantity : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type : -
Reverse Recovery Time (trr) : -
Supplier Device Package : D2PAK
Part Status : Last Time Buy
Packaging : Tube
Gate Charge : 27nC
Td (on/off) @ 25°C : 900ns/6µs
Input Type : Logic
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Collector (Ic) (Max) : 20A
Power - Max : 125W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.75V @ 5V, 14A
Series : -
Description : IGBT 430V 20A 125W D2PAK