FP50R07U1E4BPSA1
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
FP50R07U1E4BPSA1
  • 1
Part Status : Obsolete
Product Category : IGBT Modules
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 650V
Current - Collector Cutoff (Max) : 1mA
NTC Thermistor : Yes
Minimum Quantity : 30
Supplier Device Package : Module
Package / Case : Module
IGBT Type : Trench Field Stop
Current - Collector (Ic) (Max) : 75A
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.1nF @ 25V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 1.95V @ 15V, 50A
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Configuration : Three Phase Inverter
Input : Standard
Mounting Type : Chassis Mount
Series : -
Power - Max : 230W
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : IGBT MODULE VCES 600V 50A