IRG7PH37K10DPBF
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
IRG7PH37K10DPBF
  • 1
Test Condition : 600V, 15A, 10 Ohm, 15V
Product Category : IGBT Modules
Current - Collector Pulsed (Icm) : 60A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200V
Switching Energy : 1mJ (on), 600µJ (off)
Mounting Type : Through Hole
Manufacturer : Infineon Technologies
Minimum Quantity : 75
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type : -
Reverse Recovery Time (trr) : 120ns
Supplier Device Package : TO-247AC
Part Status : Obsolete
Packaging : Tube
Gate Charge : 135nC
Td (on/off) @ 25°C : 50ns/240ns
Input Type : Standard
Package / Case : TO-247-3
Current - Collector (Ic) (Max) : 45A
Power - Max : 216W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.4V @ 15V, 15A
Series : -
Description : IGBT 1200V 45A 216W TO247AC