FF225R12ME4B11BPSA1
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
FF225R12ME4B11BPSA1
  • 1
Part Status : Active
Product Category : IGBT Modules
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200V
Current - Collector Cutoff (Max) : 3mA
NTC Thermistor : Yes
Minimum Quantity : 6
Supplier Device Package : Module
Package / Case : Module
IGBT Type : Trench Field Stop
Current - Collector (Ic) (Max) : 320A
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 13nF @ 25V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 225A
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Configuration : 2 Independent
Input : Standard
Mounting Type : Chassis Mount
Series : -
Power - Max : 1050W
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : IGBT MODULE VCES 1200V 225A